חדשות 16.04.2015

האגודה הישראלית לגיל המעבר: להמשיך בטיפול הורמונלי חלופי

יו"ר האגודה, פרופ' ברי קפלן, פירסם הודעה מיוחדת בעקבות דיווח ב"לנסט" שקשר בין טיפול הורמונלי לעלייה בסיכון לסרטן שחלה

טיפול הורמונלי לנשים בגיל המעבר (צילום: אילוסטרציה)

"האגודה הישראלית לגיל המעבר" הפיצה אתמול (יום א') תגובה לדיווח שפורסם בסוף השבוע ב-The Lancet, לפיו נטילת הורמונים חלופיים בגיל המעבר מגבירה את הסיכון לסרטן שחלות.

בהודעה, עליה חתום פרופסור ברי קפלן, יו"ר האגודה הישראלית לגיל המעבר, נכתב: "ברצוננו להדגיש שאין מדובר במחקר חדש אלא בסיכום מאמרים תצפיתיים. כמו כל טיפול אחר, גם לטיפול הורמונלי חלופי יש יתרונות וחסרונות. הסיכוי הקטן מאוד העולה במחקר הינו שמדובר רק במקרה נוסף אחד של סרטן שחלה לכל 1,000 נשים הנוטלות טיפול הורמונלי חלופי למשך כ-5 שנים. סיכון זה נחשב כסיכון נמוך ביותר בהתייחס ליתרונות הרבים המוכחים של הטיפול".

"במאמר (בלנסט) אין הוכחה לקשר סיבתי לפיו ההורמונים הם אלו הגורמים לסרטן בשחלות"

"במאמר אין הוכחה לקשר סיבתי לפיו ההורמונים הם אלו הגורמים לסרטן בשחלות. בייחוד לאור העובדה שהסיכון ירד לאחר הפסקת השימוש, דבר שלא מאפיין גידולים סרטניים. כמו כן, המחקר נמצא בסתירה לכך שגלולות למניעת הריון הנושאות מרכיבים הורמונליים דומים מורידות את הסיכון לסרטן שחלות".

האגודה הישראלית מצטטת את יו"ר האיגוד הבריטי לגיל המעבר (British Menopause Society), שאמר בתגובה לפרסום: "מדובר בסיכון אבסולוטי קטן מאוד לעלייה בשכיחות סרטן השחלה. לנשים הנוטלות טיפול הורמונלי חלופי אין ממה לחשוש. טיפול בהורמונים לתסמיני גיל המעבר הוא הטיפול היעיל ביותר".

האגודה ממשיכה: "אנחנו חוזרים וממליצים: יש להתאים את הטיפול באופן פרטני לכל אשה. אנו מוצאים שלטיפול ההורמונלי החלופי יש יתרונות רבים יותר מאשר חסרונות בנשים המתחילות את הטיפול הזה לפני גיל 60. רוב עבודות המחקר שעסקו בטיפול הורמונלי חלופי התייחסו למינונים הורמונליים גבוהים יחסית. כיום ההמלצה הטיפולית היא לשאוף לטיפול ההורמונלי במינון הנמוך ביותר האפקטיבי".

"לסיכום: האגודה הישראלית לגיל המעבר ממליץ להמשיך לטפל בטיפול הורמונלי חלופי 'הנתפר' באופן אישי ופרטני לצרכי על מטופלת וכולל מעקב סדיר, כפי שכתוב בהנחיות. נשים המטופלות כעת בטיפול הורמונלי חלופי אינן צריכות לחשוש מהדיווח הנוכחי".

נושאים קשורים:  חדשות,  האגודה הישראלית לגיל המעבר,  טיפול הורמונלי חלופי,  The Lancet,  פרופסור ברי קפלן
תגובות