מחקרים 05.01.2016

הרבה שפם ומעט נשים: נשים וגברים בתפקידי ניהול בכירים

מחקר שבחן את השוויון המגדרי בצמרת המחלקות הרפואיות האקדמיות בארה"ב מצא יותר מנהלים בעלי שפם ממנהלות, שיעור הנשים בשכבת הניהול הבכיר קטן מ 20%

אי שוויון מגדרי עמוק בעמדות ניהול בכירות קיים בכל המוסדות הרפואיים האקדמיים בארה"ב וחוצה את כלל מקצועות הרפואה, כך עולה ממחקר היתולי ומעורר מחשבה שפורסם בגליון חג המולד של כתב העת BMJ. חוקרים בדקו את היחס בין שיעור מנהלי מחלקות בעלי שפם מכלל המנהלים לבין שיעורן של המנהלות לרוחב מוסדות והתמחויות ומצאו תמונה עגומה של חלוקת העמדות הבכירות ברפואה שעה שמספר הרופאות המסיימות בתי ספר לרפואה בארה"ב 15 השנים האחרונות זהה ואף עולה על מספר הרופאים.

החוקרים ערכו מחקר חתך שבמהלכו בחנו את תמונותיהם של מנהלי מחלקות אקדמיות במגוון מקצועות רפואה ברחבי ארה"ב. בניתוח הסופי נכללו 1,018 מנהלים ומנהלות מ 50 מחלקות ובתי ספר לרפואה הממונים על ידי המכון הלאומי לבריאות הציבור של ארה"ב NIH. תוצאות המחקר העיקריות היו:     1) שיעורן של נשים מנהלות ושל מנהלים בעלי שפם לרוחב המוסדות והמקצועות השונים, 2) ערך "אינדקס השפם" moustache index – יחס בין חלקן של המנהלות לחלקם של המנהלים המשופמים מכלל השכבה הניהולית של המדגם.

מניתוח התוצאות עולה כי נשים היוו 13% (137/1018) בלבד מהשכבה הניהולית בעוד שיעורם של מנהלים בעלי שפם עמד על 19% (190/1018). שיעור הנשים בעמדות ניהול בכירות נע בין 0% ל 26% במוסדות השונים ובין 0% ל 36% לרוחב המקצועות השונים. בשבעה מוסדות ובחמישה מקצועות רפואיים בלבד אחוז המנהלות חצה את רף ה 20%. ערך "אינדקס השפם" בכלל המוסדות שהקיף המחקר נאמד ב 0.72 (95% רווח בר סמך 0.58 עד 0.90, P=0.004). רק בשש התמחויות רפואיות מבין 20 שנחקרו היו יותר מנהלות מחלקות ממנהלים משופמים (אינדקס השפם גבוה מ 1).

לסיכום, בארה"ב בשנת 2014 בה פחות מ 15% מהגברים מטפחים שפם, מספר מנהלי מחלקות משופמים גבוה משמעותית ממספר המנהלות. החוקרים קובעים נחרצות כי כל מוסד רפואי הדוגל בשוויון מגדרי מוכרח לחתור ל"אינדקס שפם" גבוה מ 1 ולא באמצעות פסילת מועמדים משופמים או אכיפת תקנות גילוח מנהלים מחמירות. לצד הנימה המבודחת של המאמר החוקרים מציפים בעיה עמוקה ונוקבת של תקרות זכוכית ופערים מגדריים שאינם זרים, כמסתבר, גם לגילדה המקצועית העתיקה בעולם.

מקור:

Wehner Mackenzie R, Nead Kevin T, LinosKaterina, Linos Eleni. Plenty of moustaches but not enough women: cross sectional study of medical leaders BMJ 2015; 351 :h6311

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  חדשות,  שוויון מגדרי,  אפליה מקצועית,  ניהול רפואי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות