מחקרים 15.05.2017

יוגה משפרת את מצב הרוח של חולי סרטן בתקופת הטיפול התרופתי

סקירה של מספר מחקרים שבחנו את ההשפעה של תרגול יוגה על תוצאים שונים בקרב חולי סרטן במהלך טיפול תרופתי, מצאו ראיות חזקות המעידות על שיפור בממצאים נפשיים, כגון חרדה, דיכאון ואיכות השינה. יש צורך במחקרים נוספים בכדי לקבוע כיצד משפיעה יוגה על היבטים נוספים בקרב חולי סרטן, מבוגרים וילדים, במהלך ולאחר קבלת טיפול תרופתי

יש צורך בסקירה של מחקרים על יוגה, עם הבחנה בין תוצאות מחקרים שבוצעו במהלך לעומת אחרי הטיפול בסרטן, על מנת לסייע בעיצוב מחקרים עתידיים והחדרת שיטה זו לתוכנית הקלינית. מסיבה זו בוצעה סקירה של מחקרים ללא הקצאה אקראית ומחקרים מבוקרים עם הקצאה אקראית שבחנו התערבויות של יוגה בקרב ילדים ומבוגרים שמקבלים טיפול תרופתי למחלת הסרטן.

בוצע חיפוש במאגרי מידע ורשימות ייחוס אחר מחקרים שפורסמו עד אוקטובר 2015 בשפה האנגלית בכתבי עת מבוססים, אשר בחנו התערבויות של יוגה או מרכיבים מסוימים של יוגה בקרב ילדים ומבוגרים שקיבלו טיפול למחלת הסרטן. לא נכללו מחקרים בהם המשתתפים טופלו בהורמונים בלבד או שההתערבות שנבדקה היתה מדיטציה בלבד או יוגה במסגרת תוכנית רחבה יותר לשיקום מסרטן או תוכנית על בסיס מיינדפולנס להורדת לחץ.

במחקרים ללא הקצאה אקראית השתתפו שמונה מבוגרים וארבעה ילדים ובמחקרים המבוקרים עם הקצאה אקראית השתתפו 13 מבוגרים, ללא ילדים. ההתערבות המחקרית בוצעה במהלך קבלת הטיפול בסרטן. הממצאים מעידים בעקביות על שיפור בתוצאים פסיכולוגיים כגון דיכאון, מצוקה נפשית וחרדה. מספר מחקרים מצאו בנוסף כי יוגה הביאה לשיפור באיכות החיים, למרות שיש צורך במחקרים נוספים על מנת להבהיר מהם תחומי החיים בהם חל שיפור (גופני, חברתי, ספציפי לסרטן וכו'). ממצאי המחקרים מראים כי יוגה משפרת את איכות השינה ומפחיתה תשישות (fatigue).

יש צורך במחקרי המשך על מנת לבסס את הממצאים הראשוניים ולהרחיב את מדדי התוצאים לסמני לחץ ותגובה חיסונית.

 ממצאי הסקירה תומכים בהמלצה על ביצוע תרגילי יוגה למבוגרים שמקבלים טיפול במחלת הסרטן, מאחר ויוגה משפרת תוצאים פסיכולוגיים וייתכן שגם תסמינים גופניים. אין מספיק ראיות על מנת להעריך את היעילות של יוגה בקרב ילדים חולי סרטן. מומלץ לחזק את מתודולגיית חקר היוגה על מנת לבסס הנחיות קליניות על בסיס ראייתי.

 מקור: 

Danhauer SC, Addington EL, Sohl SJ, Chaoul A, Cohen L.
Review of yoga therapy during cancer treatment
Support Care Cancer. 2017 Apr;25(4):1357-1372. doi: 10.1007/s00520-016-3556-9. Epub 2017 Jan 7. Review.

נושאים קשורים:  מחקרים,  טיפול משלים בסרטן,  יוגה,  דיכאון,  מצוקה נפשית,  חרדה,  איכות חיים,  תשישות
תגובות