שחלוף העצם 30.07.2019

חסר באנרגיה מפחית את תהליך בניית העצם בנשים מתאמנות עם הפרעות בווסת

תוצאות המחקר מדגישות את התפקיד המשמעותי של אנרגיה כחלק ממשק שחלוף העצם, במיוחד בתהליך יצירת העצם בנשים מתאמנות עם הפרעות בווסת

בנשים שמתאמנות, חסר באנרגיה יכול להפר את האיזון של יצירת וספיגת העצם ועל ידי כך לגרום לאיבוד עצם ושינוי קצב בניית העצם. דבר זה יכול להשפיע על צפיפות העצם והסיכון לשברים עתידיים.

מטרת המחקר הנוכחי היא להעריך את ההשפעה של חסר אנרגטי ומצב האסטרוגן על תהליך בניית העצם. המחקר הוא מחקר חתך שהתקיים במעבדה לבריאות ואימון האישה באוניברסיטת פנסילבניה.

במחקר השתתפו 109 נשים מתאמנות שהוגדרו בתור מחוסרות אנרגיה לפי ריכוז ה-T3 - Triiodothyronine ורקע של חסר באסטרוגן על רקע הפרעות בווסת או בהורמונים הקשורים למערכת הרבייה.

התוצאים העיקריים שנמדדו היו Bone Formation Index (ריכוז P1NP י[procollagen type I N-terminal propeptide] שתוקן עבור הריכוז הממוצע של חלבון זה באוכלוסיה בריאה), Bone Resorption Index [ריכוז C-Terminal telopeptideי(sCTx) בדם שתוקן עבור הריכוז הממוצע באוכלוסיה בריאה), שיווי משקל בניית העצם (שיעור בניית העצם אל מול שיעור ספיגת העצם) וקצב שחלוף העצם.

השילוב בין חסר באנרגיה ואסטורגן הובילה ליצירה פחותה של עצם ולשיעור נמוך של שחלוף עצם בהשוואה לנשים שהיו חסרות אסטרוגן אבל עם מחסני אנרגיה מלאים. מבלי קשר למצב האסטרוגן, חסר באנרגיה היה קשור בספיגת עצם פחותה.

מקור: 

Southmayd E.A et al (2019). The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 104, Issue 8, Pages 3131–3145;

נושאים קשורים:  שחלוף עצם,  אנרגיה,  וסת,  נשים,  מחקרים
תגובות