הפרעות בתפקוד המיני של האישה 10.03.2020

פרופיל הביטוי של RNA מעגלי בנשים הסובלות מבעיות סיכוך

מניתוח זה עולה כי ל-RNA מעגלי יש ביטוי שונה אצל נשים הסובלות מהפרעות בתפקוד המיני והם ממלאים תפקיד חיוני בהתפתחות ובהיארעות של הפרעות אלו

לאחרונה הוכח כי RNA מעגלי תופס עמדה פתולוגית חיונית במחלות רבות על ידי כך שהוא מתפקד כ"ספוג" microRNA. עם זאת, תפקידו של RNA מעגלי בהפרעות בתפקוד המיני של האשה (female sexual dysfunction – FSD) בכלל, ובהפרעות סיכוך בפרט, עדיין לא ברור.

מטרת המחקר היתה לאתר ביטוי של RNA מעגלי בהפרעות סיכוך, ניתוח גנים שיכולים להוות מטרות טיפוליות ואיתור הנתיבים המווסתים על ידי ביטויים שונים של RNA מעגלי.

במחקר זה נערך לראשונה next-generation sequencing לטובת ייצור פרופילי ביטוי RNA מעגלי, של קבוצות FSD וקבוצות ביקורת תקינות. יתר על כן, נבחנו הבדלים בביטויים של שישה RNA מעגליים שנבחרו באופן אקראי באמצעות תגובת שרשרת פולימראז כמותית (Quantitative polymerase chain reaction) בזמן אמת.

שימוש ב-Kyoto Encyclopedia of Genes and Genomes biological pathway analysis and Gene Ontology הראה כי תהליכים חיסוניים וזיהומיים עשויים להיות מעורבים בהתפתחות FSDs.

סך הכל, נדגמו 7,746 RNA מעגליים של רקמת אפיתל נרתיק בשתי הקבוצות.  בדיקה ראשונית הראתה כי 73 RNA מעגליים הראו ביטוי דיפרנציאלי משמעותי, כולל 53 RNA מעגליים שעברו רגולציה מטה (Downregulation), ו-20 RNA מעגליים שעברו רגולציה מעלה (Upregulation). החוקרים מצאו כי למרבית ה-RNA המעגליים היו אתרי קישור רבים של microRNA, לרבות miR-137, שדווח בעבר כי קשור ל-FSD.

לראשונה חשף המחקר את הפתוגנזה הפוטנציאלית של בעיות סיכוך נרתיקי. עם זאת, נותח רק פרופיל הביטוי של RNA מעגלי ב-FSD, ואף מנגנון ספציפי לא הוצע או אושר. יש הבנה ראשונית של המנגנון, אך נדרש מחקר נוסף כדי להבין את מעורבות RNA מעגלי בהתפתחות המחלה, וכדי להגיע ליעדי טיפול פוטנציאלים.

לסיכום, מהתוצאות עולה כי ל-RNA מעגלי יש ביטוי שונה בקבוצות ה-FSD והם ממלאים תפקיד חיוני בהתפתחות ובהיארעות שלהן.

מקור: 

Zhang J. et al. (2019) J Sex Med, 16, 1696-1707

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפרעה בתפקוד המיני של האישה,  הפרעות סיכוך,  RNA מעגלי,  microRNA,  אפיתל הנרתיק
תגובות