תיאור מקרה 04.06.2020

תיאור מקרה: תסמונת קושינג בהריון עם איחור באבחנה

גינקולוגים מדרום קוריאה פרסמו לאחרונה תיאורי מקרה של שתי נשים עם תסמונת קושינג שלא אובחנו במהלך ההריון וכתוצאה מכך התפתחה תחלואה משמעותית אצל האם והיילוד

תסמונת קושינג (Cushing (CS מתרחשת באופן נדיר ביותר בזמן ההריון ועד כה דווחו מעט מקרים בספרות הרפואית. נשים הסובלות מ-CS שאינו מטופל עם רמות קורטיזול לא מאוזנות, לא נכנסות להריון לעתים קרובות. זאת בשל התפקוד הלקוי של מערכת הביוץ כתוצאה מהיפר-קורטיזוליזם.

גינקולוגים מדרום קוריאה פרסמו לאחרונה תיאורי מקרה של שתי נשים עם CS שלא אובחנו במהלך ההריון וכתוצאה מכך התפתחה תחלואה משמעותית אצל האם והיילוד כתוצאה מהיפר-קורטיזוליזם.

הרופאים מתארים כי יש קושי משמעותי לאבחן CS בהריון ממספר סיבות. סיבה ראשונה היא שכיחותו הנמוכה מאוד של מצב זה. הסיבה השנייה היא החפיפה בין הסימנים הקליניים של היפר-קורטיזוליזם לבין כלל השינויים הפיזיולוגיים המתרחשים במהלך ההריון ובאופן ספיציפי לבין השינויים בפעילות ציר בלוטת יותרת המוח-יותרת הכליה המתרחשים גם הם במהלך ההריון ומגבילים את הערך של בדיקות אבחון סטנדרטיות.

עם זאת יש לזכור ש-CS בהריון קשור בתוצאות גרועות ביותר, לאם ולעובר, ולכן האבחון והטיפול המוקדמים של קושינג בנשים בהריון חשובים.

מקור:

Kim HB, Kim MK, Kim E, Ahn KS, Kim HS, Kim NK. Cushing's syndrome in pregnancy, diagnosed after delivery [published online ahead of print, 2020 May 22]. Yeungnam Univ J Med. 2020;10.12701/yujm.2020.00290. doi:10.12701/yujm.2020.00290

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסמונת קושינג,  היפר-קורטיזוליזם,  הריון,  תיאור מקרה
תגובות