תסמונת כאב אזורי מורכב 04.10.2020

שיפור הטיפול בכאב בתסמונת כאב אזורי מורכב

מחקר ראשון שבו נעשה שימוש בבדיקות חושיות כמותיות כדי לכוון את הטיפול בהפרעת כאב כרונית וקביעת המינון האופטימלי של קטמין

מחקר זה נועד לפתח שיטה המודדת באופן אובייקטיבי את היתרונות הקליניים של עירוי קטמין לטיפול בתסמונת כאב אזורי מורכב Complex Regional Pain - CRPS ובכך מאפשר לראשונה לקבוע את המינון האופטימלי של קטמין ומשך הטיפול ב-CRPS.

כל החולים במחקר זה אובחנו עם היפר-אלגזיה הקשורה ל-CRPS. החולים עברו עירוי קטמין במינון הולך ועולה במסגרת מרפאות חוץ במשך ארבעה ימים. Hyperalgesia נמדדה באמצעות ספי כאב מתוקפים אובייקטיבים יחד עם בדיקות סנסוריות כמותיות. התוצאה הקלינית נקבעה ללא ידיעה על ספי הכאב של המטופל במהלך הטיפול (סמיות).

החוקרים גילו מתאם בין ספי הכאב לבין עוצמת הכאב המדווחת על ידי המטופל באתרים שונים בגוף. החוקרים מצאו כי התוצאות הקליניות היו מתואמות עם שיפור בספי הכאב. כמו כן נצפתה ירידה והתמתנות בספי כאב בין הימים 3 ל-4 בגפיים התחתונות. לא נצפתה התמתנות בסף כאב בגפיים העליונות.

החוקרים מסכמים כי הממצאים מראים שארבעה ימי טיפול מספיקים לטיפול ב-CRPS בגפיים התחתונות. בגפיים העליונות, ייתכן שיהיה צורך ביותר מארבעה ימים. מחקר זה הוא הראשון שעושה שימוש בבדיקות חושיות כמותיות כדי לכוון את הטיפול בהפרעת כאב כרונית.

מקור:

Kirkpatrick, Anthony F et al. “Optimizing the Treatment of CRPS With Ketamine.” The Clinical journal of pain vol. 36,7 (2020): 516-523. doi:10.1097/AJP.0000000000000831

נושאים קשורים:  מחקרים,  CRPS,  תסמונת כאב אזורי מורכב,  טיפול בכאב,  קטמין
תגובות