מנופאוזה 14.11.2022

ההשפעה של מנופאוזה על תגובה לטיפול אנטי פסיכוטי

קיימת תיאוריה לפיה כאשר רמות אסטרוגן יורדות, תסמיני פסיכוזה אצל נשים מתגברים | במחקר נמצא כי רמת התסמינים בנשים עם סכיזופרניה עולה לאחר מנופאוזה בשל סיבות רבות, מעבר להורמונים

רמות אסטרוגן במעגל החיים הנשי. אילוסטרציה

קיימת תיאוריה לפיה כאשר רמות אסטרוגן יורדות, תסמיני פסיכוזה אצל נשים מתגברים. במנופאוזה, זה יכול לקרות בשתי דרכים עיקריות: א. איבוד אסטרוגן יכול להשפיע ישירות על פעילות עצבית מרכזית, מה שיכול להוביל להתגברות תסמיני סכיזופרניה, ו-ב. איבוד אסטרוגן יכול להפחית ייצור של אנזימים אשר קשורים למטבוליזם של תרופות אנטי פסיכוטיות, ובכך גורם להחלשת ההשפעה שלהם.

מטרת המחקר, אשר ממצאיו פורסמו בכתב העת Brain Sciences, היתה לחקור את האפשרות השנייה על ידי בחינת מחקרים שנמצאו ב-PubMed ו-ClinicalTrials.gov ועסקו במטבוליזם של תרופות אנטי פסיכוטיות וההשפעה שלהן לפני ואחרי מנופאוזה אצל נשים, או בחקר השפעה של רמות אסטרוגן מקומי או סיסטמי על פרמקוקינטיקה ופרמקודינמיקה של תרופות אנטי פסיכוטיות מסוימות.

הראיות מצביעות על כך שרמת התסמינים אצל נשים עם סכיזופרניה עולה לאחר מנופאוזה בשל סיבות רבות מעבר להורמונים אך באופן חשוב ישנה ירידה תלוית אסטרוגן ביעילות של טיפול אנטי פסיכוטי.

החוקרים סיכמו כי התערבות קלינית יעילה בתחום ההשפעה של מנופאוזה על יעילות טיפול אנטי פסיכוטי הינה מאתגרת, אך הבנת המנגנון עשויה לאפשר את קידום הטיפול בנשים.

מקור:

González-Rodríguez A, Monreal JA, Seeman MV. The Effect of Menopause on Antipsychotic Response. Brain Sci. 2022 Oct 4;12(10):1342. doi: 10.3390/brainsci12101342. PMID: 36291276; PMCID: PMC9599119.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מנופאוזה,  אסטרוגן,  סכיזופרניה,  טיפול
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו