גיל המעבר 28.03.2023

אופציית טיפול לא הורמונלית לנשים הסובלות מתסמיני גיל המעבר

יעילות מינונים שונים של elinzanetant נבחנה בקרב נשים החוות סימפטומים של VMS והפרעות שינה בגיל המעבר. הנה התוצאות

הפרעות שינה. אילוסטרציה

קולטני נוירוקינין (NK)-3 ו-NK-1 הם בעלי תפקיד מרכזי באטיולוגיה של סימפטומים ואזו- מוטוריים (vasomotor  symptoms – VMS) ושל הפרעות שינה הקשורים לגיל המעבר.

במסגרת מחקר שלב 2b אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Menopause, ביקשו החוקרים להעריך את היעילות והבטיחות של מינונים שונים של elinzanetantי(NT-814), אנטגוניסט סלקטיבי לקולטני NK-1,3, וזאת בקרב נשים החוות סימפטומי VMS הקשורים לגיל המעבר. כמו כן, החוקרים ביקשו לבחון את ההשפעה של תכשיר בזה על שינה ואיכות חיים.

מחקר זה בוצע בנשים בגילאי 40-65 שנים אשר חוו לכל הפחות שבעה סימפטומים של VMS בדרגת חומרה בינונית-חמורה. המטופלות חולקו באופן אקראי ובעזרת אלגוריתם הסתגלותי לקבוצות מחקר (elinzanetant במינונים של 40, 80, 120 ו-160 מ"ג\יום) ולקבוצת אינבו.

התוצאים להשוואה כללו ירידה בתדירות הממוצעת ובחומרת סימפטומי VMS בדרגה בינונית-חמורה לאחר 4 ו-12 שבועות טיפול. תוצאים נוספים כללו הערכה (מבוססת דיווח עצמי) של איכות שינה ואיכות חיים.

מתוצאות מחקר זה עולה כי טיפול עם elinzanetant במינונים של 120 ו-160 מ"ג\יום השיג הפחתה בתדירות VMS, וזאת בהשוואה לאינבו ומשבוע 1 ועד שבוע 12 לטיפול. בהשוואה לאינבו, ההפחתות (לפי ממוצע ריבועים) היו מובהקות סטטיסטית במינונים של 120 מ"ג (בשבוע 4: -3.93 [שגיאת תקן: 1.02], P <0.001 ובשבוע 12: -2.95 [1.15], P = 0.01) ובמינון של 160 מ"ג (בשבוע 4: -2.63 [1.03], P = 0.01).

שני המינונים הובילו גם לשיפורים בעלי משמעות קלינית במדדי שינה ואיכות חיים. כלל המינונים של elinzanetant נסבלו היטב.

מתוצאות מחקר זה עולה כי elinzanetant הינו תכשיר יעיל ונסבל היטב. טיפול זה מהווה אופציה לא הורמונלית טובה לנשים החוות תסמיני VMS והפרעות שינה הקשורים לגיל המעבר. Elinzanetant משפר בנוסף את איכות החיים של נשים החוות תסמיני VMS.

נושאים קשורים:  גיל המעבר,  תסמינים ואזו-מוטוריים,  elinzanetant,  איכות חיים,  הפרעות שינה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו