גיל המעבר 06.07.2023

לידת כל ילד נוסף נמצאה קשורה לעלייה ב-BMI בנשים

על הקשר בין ולדנות לשינויים ב-BMI ובמדדי סיכון קרדיומטבוליים בנשים לפני ואחרי גיל המעבר

נשות האמיש וילדיהן, ולדנות. צילום: שאטרסטוק

הישארות של עודף משקל לאחר הריון מהווה גורם משמעותי להשמנת יתר. ברם, ההשפעה ארוכת הטווח של ולדנות על BMI וגורמי סיכון קרדיומטבוליים עודנה לא ברורה.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Menopause, ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין ולדנות ו-BMI, בקרב נשות אמיש עם ולדנות רבה. החוקרים השוו בין נשים לפני ולאחר גיל המעבר והעריכו את הקשר בין ולדנות לבין רמות גלוקוז, לחץ דם ורמות ליפידים.

המחקר הנוכחי כלל סך של 3,141 נשות אמיש בנות 18 ומעלה (גיל ממוצע 45.2) ממחוז לנקסטר, פנסילבניה אשר לקחו חלק ב-Amish Research  Program- תכנית מחקר קהילתית אשר נערכה בין השנים 2003-2020.

החוקרים העריכו את הקשר בין ולדנות ל-BMI (לאורך הגילאים השונים), לפני ולאחר גיל המעבר. לאחר מכן, החוקרים העריכו את הקשר בין ולדנות וגורמי סיכון קרדיומטבוליים, וזאת בקרב 1,128 נשים לאחר גיל המעבר. לבסוף, החוקרים העריכו את הקשר של השינוי בוולדנות עם השינוי ב-BMI בקרב 562 נשים, תוך ביצוע מעקב ארוך טווח. מתוך אוכלוסיית המחקר, ל-62% היו ארבעה ילדים ומעלה ול-36% היו שבעה ילדים ומעלה.

תוצאות המחקר הדגימו כי עלייה בכל ילד נוסף נמצאה קשורה לעלייה ב-BMI גם בנשים לפני גיל המעבר (0.4 ק"ג\מ"ר [רווח בר-סמך 95%: 0.2-0.5] וגם בנשים לאחר גיל המעבר (0.2 ק"ג\מ"ר [0.02-0.3], P=0.02). נתונים אלה מרמזים על כך שההשפעה של ולדנות על BMI פוחתת עם הזמן.

ולדנות לא נמצאה קשורה לרמות גלוקוז, לחץ דם, כולסטרול כולל, LDL (low-density lipoprotein) או טריגליצרידים (P>0.05).

מתוצאות מחקר זה עולה כי ולדנות רבה יותר קשורה לעלייה ב-BMI בנשים לפני ולאחר גיל המעבר. ולדנות אינה קשורה למדדי סיכון קרדיומטובוליים אחרים.

נושאים קשורים:  מנפאוזה,  גיל המעבר,  ולדנות,  מדדים קרדיומטבוליים,  מדד מסת הגוף,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו