מנפאוזה ניתוחית 10.07.2023

התקדמות טרשת עורקים בנשים עם מנפאוזה ניתוחית

על הקשר בין מנפאוזה על רקע היסטרקטומיה עם או ללא כריתת שחלות דו צדדית להתקדמות טרשת עורקים תת קלינית

טרשת עורקים (צילום: אילוסטרציה)

הקשר המזיק של מנפאוזה ניתוחית לאחר כריתת שחלות דו צדדית למחלות לב וכלי דם מתועד היטב. במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Menopause, ביקשו החוקרים לבחון את הקשר הספציפי של מנפאוזה ניתוחית להתקדמות טרשת עורקים תת-קלינית.

במחקר ELITEי(Early versus Late Intervention Trial with Estradiol), 590 נבדקות פוסטמנופאוזליות בריאות חולקו באופן אקראי לקבלת טיפול הורמונלי או אינבו (יולי 2005-פברואר 2013).

התקדמות טרשת עורקים תת קלינית נמדדה לפי קצב שנתי בעובי אינטימה-מדיה של העורק הקרוטידי (carotid artery intima-media thickness – CIMT). משך המעקב החציוני עמד על 4.8 שנים. מודלים לינאריים עם השפעה מעורבת שימשו להערכת הקשר בין היסטרקטומיה וכריתת שחלות דו צדדית, להתקדמות CIMT, וזאת תוך השוואה למנפאוזה טבעית. CIMT הותאם לגיל וטיפול אשר ניתן.

החוקרים אף העריכו את הקשרים תוך בחינת ההשפעות הגיל והזמן (מביצוע הניתוח ועד להצטרפות למחקר). 79 מהנבדקות (13.4%) עברו היסטרקטומיה עם כריתת שחלות דו צדדית ו-35 (5.9%) עברו היסטרקטומיה עם שימור שחלות (זמן חציוני של 14.3 שנים מביצוע הפרוצדורה ועד תחילת המחקר).

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה למנפאוזה טבעית, נשים אשר עברו היסטרקטומיה עם/ ללא כריתת שחלות דו צדדית היו בעלות רמות טריגליצרידים גבוהות יותר בצום. נשים אשר עברו כריתת שחלות דו צדדית נמצאו עם רמות טסטוסטרון נמוכות יותר בפלסמה.

בקרב נשים אשר עברו כריתת שחלות דו"צ, CIMT עמד על 2.2 מק"מ/ שנה יותר מאשר נשים עם מנפאוזה טבעית (P=0.08), וזאת בייחוד בקרב נשים אשר היו מעל לגיל 50 בעת ביצוע כריתת השחלות (P=0.014) ואלו אשר עברו כריתה 15 שנה לפני ההצטרפות למחקר (P=0.015). יתרה מזאת, בקרב הנשים אשר עברו היסטרקטומיה עם שימור שחלות, שיעור ההתקדמות של CIMT עמד 4.6 מק"מ/ שנה יותר מאשר במצב של מנפאוזה טבעית (P=0.015), ובייחוד בקרב אלו אשר עברו ניתוח 15 מההצטרפות למחקר (P=0.018).

מתוצאות מחקר זה עולה כי היסטרקטומיה עם כריתת שחלות דו"צ וניתוח משמר שחלות קשורים להתקדמות מהירה יותר של טרשת עורקים תת קלינית, וזאת בהשוואה למנפאוזה טבעית. קשר זה הודגם כחזק אף יותר בניתוחים אשר בוצעו בגילאים מבוגרים יותר ובקרב אלו עם זמן ארוך יותר מאז ביצוע הניתוח.

החוקרים קוראים לביצוע מחקרי המשך, לבחינת התוצאים ארוכי הטווח של התקדמות טרשת עורקים הקשורה לניתוח כריתת רחם\שחלות.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מנפאוזה טבעית,  מנפאוזה ניתוחית,  טרשת עורקים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו